Eposta [email protected]

Telefon: 0530 333 34 02

Emlakçılıkta Mesleki Yeterlilik Belgesi (Myk Belgesi) Nedir?

Emlakçılık toplumda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Toplumun barınma gereksinimlerini karşılayan emlakçılık sektörü, aynı zamanda büyüyen bir yatırım varlık sınıfı da olmaktadır. Konutun toplumdaki önemi de göz önüne alındığı zaman sektörün sorunsuz ve kabul görmüş uygulama standartlarına uygun olarak çalışmasını sağlayabilecek nitelikli profesyoneller tarafından pazarın desteklenmesi son derece önemlidir. Bu konuda emlakçılık da mesleki yeterlilik belgesi son derece önemli bir yere sahiptir. Peki, myk belgesi nedir?

 Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

 Myk belgesini, konut satış işlemlerinde kişilerin ihtiyaç duyduğu temel becerileri, belirlenen temel yeterliliklere odaklanılarak alınan belge şeklinde tanımlayabiliriz. Bu belge mülklerin teftişi, mülklerin değerlemesi, kiralama ve leasing ve daha pek çok faaliyetler ile ilgili ilkeleri ve en iyi uygulamaları içermektedir. Kurs alınarak, elde edilen mesleki yeterlilik belgesi öğrenmeyi desteklemek için çevrimiçi öğrenme araçları ve vaka incelemelerinin bir kombinasyonunu kullanacak en detaylı şekilde öğrenilen bilgiler ışığında konut emlak piyasasında çalışmak için gerekli temel becerileri kazandırmaktadır. 

 Mesleki Yeterlilik Belgesi Özellikleri

 Konut gayrimenkul sektöründe çalışmak ve bu sektörde ilerlemek isteyen kişiler, myk belgesi ile konut mülklerinin nasıl yönetildiğine ve nasıl değer biçildiğine dair derinlemesine bir anlayışa sahip olmaktadır. Genel olarak kısa süreli olan kurslar ile gerekli eğitimler alındıktan sonra ve tüm teknik modülleri tamamladıktan sonra, bilginizin test edilmesi için bir program sınavına gireceksiniz.

 Kurs sonu değerlendirmesini geçtikten sonra da mesleki yeterlilik belgesi verilecektir. Bu konuda myk belgesi almanın, kariyerinizde başarılı olmanız için gereken pratik bilgilere sahip olduğunuz anlamını taşıdığını belirtmek gerekir. Profesyonel bir eğitim kursu olduğu için emlakçılık sektöründe kalifiye olmak istiyorsanız, mutlaka bu belgeye sahip olmanız gerekir. Emlak mesleki yeterlilik belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar aracılığı ile en az 100 saatlik bir eğitimin sonucunda başarı sağlayan kişilere verilen belgedir. 

 Mesleki Yeterlilik Belgesi İşlemleri

 Bu belge sayesinde emlak sektörüne girmek isteyen kişiler, emlak lisanslarını almakta ve başarılı ve profesyonel bir emlak danışmanı olmak için en önemli aşamayı tamamlamış olacaktır. 

 Emlak yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi 5 yıl olmaktadır. 5 süre içerisinde belirli aralıklarda belgenin alındığı kuruluş, adaylara gözetimler de yapılabilir. Genelde bu gözetimlerde de belge sahiplerinin emlakçılık sektöründe çalıştıklarını belgelemeleri de zorunludur. 15 gün içinde gerekli olan belgeleri sunamayan belge sahiplerinin almış oldukları belgeleri askıya alınır.

 Bunun yanından istenilen belgelerin teslim edilmesi halinde incelemeler yapılır ve bu incelemeler sonucunda uygun bulunur ise belgenin geçerliliği korunmuş olur. Emlak yeterlilik belgesinin yenilenmesi amacı ile belge sahiplerinin, geçerlilik süresi dolmadan önce 6 aylık bir süre zarfı içinde başvuru yapmaları gerekir. Belge geçerlilik süresi dolduğu zaman, belge yenileme işlemleri yapılamaz. Performansa dayalı olan emlak yeterlilik belgesi sınavına girilip, gerekli puanlar sağlandıktan sonra belge yenileme işlemi yapılmaktadır.