Eposta [email protected]

Telefon: 0530 333 34 02

Emlakçı olmak hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

Genel Sorular

Gayrimenkul danışmanı olmak için ya kendi ofisinizi açmanız, gerekli belgelendirme ve sertifikasyon süreçlerinden geçmeniz ya da hali hazırda kurulu bir ofise dahil olmanız gerekir. Eğer kurumsal bir ofise dahil olmak, gayrimenkul danışmanlığı kariyerinize başlamak istiyorsanız, buradan başvuruda bulunabilirsiniz.

Gayrimenkul danışmanları maaşlı çalışmazlar. Tüm danışmanlar kendi işinin patronu ve ofisin çalışanından ziyade bir partneri olarak görülürler. Bu sebeple aylık sabit bir maaş ödemesi almazlar. Onun yerine gayrimenkul danışmanları kendi yaptığı satış ya da kiralamalardan hizmet bedeli alırlar. Bu sistemin sabit bir gelire oranla ciddi avantajları vardır. 

Gayrimenkul danışmanları kendi işlerinin patronlarıdır ve istedikleri zaman çalışabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, iletişim gerektiren her meslekte olduğu gibi gayrimenkul danışmanlığında da, toplumun genelinin aktif olduğu saatlerde çalışmak size kar olarak dönecektir. Örneğin sabahları erken kalkmazsanız, siz uyurken ilanınızı görüp bir ev satın almak isteyen müşterinizi kaçırabilir ya da ofisinize gelmezseniz mesai arkadaşlarınız ile bağlantı kurup birlikte iş yapma şansınızı azaltırsınız.

Eğer kendi ofisinizi açacaksanız her iş kuran kişinin olduğu gibi sizin de yüklü miktarda ofis gideri, şirket kurulum gideri, mobilya, bilgisayar, reklam ve online alım satım mecralarına üyelik gibi büyük masraflarınız olacaktır. Onun yerine daha minimal bir sermaye ile profesyonel bir ofiste gayrimenkul danışmanlığına başlayabilirsiniz.

Remax’de gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız, aylık olarak ödenen ofis masa ücreti ve girişte katıldığınız eğitimin ücreti dışında bir ücret ödemezsiniz. Bir çok ofiste aylık belirli bir işlem ücretinin üzerine çıktığınızda masa ücreti ödenmez.

 Myk belgesini, konut satış işlemlerinde kişilerin ihtiyaç duyduğu temel becerileri, belirlenen temel yeterliliklere odaklanılarak alınan belge şeklinde tanımlayabiliriz. Bu belge mülklerin teftişi, mülklerin değerlemesi, kiralama ve leasing ve daha pek çok faaliyetler ile ilgili ilkeleri ve en iyi uygulamaları içermektedir. Kurs alınarak, elde edilen mesleki yeterlilik belgesi öğrenmeyi desteklemek için çevrimiçi öğrenme araçları ve vaka incelemelerinin bir kombinasyonunu kullanacak en detaylı şekilde öğrenilen bilgiler ışığında konut emlak piyasasında çalışmak için gerekli temel becerileri kazandırmaktadır. 

Detaylı bilgi için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Hayır, emlakçı olmak için deneyim sahibi olmanıza gerek yoktur. Sıfırdan başlayıp eğitimler ile kendini geliştiren ve yıllık ciro rekorları kıran onlarca gayrimenkul danışmanı vardır. Ancak adaptasyon süresinin kısalması, müşteri ilişkileri gibi konularda pazarlama ya da gayrimenkul satış deneyimi olan danışmanlar bir adım önde başlar diyebiliriz. Buna ek olarak yasa gereği kurumsal bir emlak ofisinde 6 ay staj yapmanız gerekiyor.

İkisi arasında sözlük anlamı bazında bir fark yoktur, gayrimenkul danışmanı söylemi biraz daha kurumsal ve kibar olmakla beraber halk arasında ağırlıkla emlakçı söylemi tercih edilir. 

Eğer sektöre ilk defa giriyorsanız yasal olarak 6 aylık mecburi  bir staj süresinden geçmeniz gerekmekte. Bu stajı sadece kurumsal bir gayrimenkul danışmalık firmasında çalışarak tamamlayabilirsiniz. Bu sebeple kesinlikle hazır bir ofiste danışman olarak işe başlamanızı öneririz. Bu konu ile alakalı hazırladığımız detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, gayrimenkul danışmanları kendi işlerinin sahipleridir ve tatile çıkmak için izin almaları, mesai doldurmaları gerekmez. Kendiniz ve işiniz için doğru olduğunu düşündüğünüz bir zamanda tatile çıkabilirsiniz. 

Bunun en büyük avantajı, bayramlar gibi herkesin eş zamanlı tatil yörelerinde olduğu, kalabalıktan nefes alınamayacak zamanlarda değilde, daha az kişinin olduğu keyifli zamanlarda tatile çıkmaktır. Gelirinizi de kendiniz belirlediğiniz için isterseniz senede birden fazla kez tatile çıkabilirsiniz.

Hayır, emlakçılıkta bir yaş sınırı yoktur. 18 yaşından büyük her girişimci gayrimenkul danışmanı olarak işe başlayabilir. Ancak başarılı gayrimenkul danışmanlarının genelde 25 ile 55 yaşlarını arasında olduğunu görüyoruz.

Hayır emlak yönetimi bölümü mezunlarının MYK belgesine ihtiyacı yoktur.

Re/Max Hakkında

Re/Max’in danışmanlarına sunduğu en önemli avantajlar sürekli gelişim sağlamak için eğitimler ve seminerler sunması, basılı, görsel ya da videolu materyaller sağlamasıdır. Ayrıca Re/Max’e katılarak Türkiye’de binlerce danışmandan oluşan bir ailenin içerisine dahil olmuş olursunuz. Gayrimenkul danışmanları birbirleri ile sürekli olarak paslaşarak yaptıkları iş ve kazandıkları para miktarını arttırma fırsatı bulurlar.

Gayrimenkul danışmanlığının olmazsa olmazı portföy elde etmekdir. Elinizde satabileceğiniz / kiralayabileceğiniz gayrimenkuller olmalıdır. İlk etapta portföy elde etmekte zorlansanız da, özellikle Re/max’e katıldıktan hemen sonra alacağınız Power Start eğitiminde nasıl sıfırdan portföy elde edebileceğiniz konusu uzun uzadıya anlatılmaktadır.

Buna ek olarak ofisinize gelen satış / kiralama talepleri danışmanların uzmanlık alanları ve müşteri ilişkileri göz önüne alınarak dağıtılmaktadır. Sektörde kendinizi kanıtladıktan bir müddet sonra müşteri tabanınız oluşacak ve bu tabandan size özel portföyler de gelecektir.

Hayır kullanımınız için araç vermiyoruz. Ancak bazı nadir durumlarda çok başarılı bir gayrimenkul danışmanını teşvik etmek, müşterilerine daha konforlu şekilde portföy gösterebilmesi için şirket aracı kiralanabilir, sabit bir uygulama yoktur.

Re/Max’e kayıtlı bir gayrimenkul danışmanı olabilmek için Re/max Power Start eğitimini tamamlamak zorunludur. Ancak Re/Max’in kendini geliştirmek isteyen gayrimenkul danışmanları için düzenlediği ücretli/ücretsiz onlarca farklı eğitim bulunmaktadır. Bunların çoğuna katılım zorunlu olmamak ile birlikte, gayrimenkul danışmanlarının gelişimi ve satışlarını arttırması adına katılım tavsiye edilir.

Evet, Re/Max’e girmek için katıldığınız Power Start eğitiminden aldığınız belge her ofiste geçerlidir. Gelecekte farklı bir şehirde ya da bölgedeki Re/max ofisinde bu belgeyi kullanarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başka Bir Sorunuz mu Var?