Eposta [email protected]

Telefon: 0530 333 34 02

Nasıl Emlakçı Açılır?

Gayrimenkul alım-satım ya da kiralama işlerine bakan kişilere emlak danışmanı denilmektedir. Emlak danışmanlığı emlak ofisi kurarak ya da hali hazırda bulunan bir ofiste danışmanlık pozisyonunda çalışarak yapılmaktadır. Her iki seçenekte uzun uğraşlar ve uzmanlıklar gerektiren seçeneklerdir. Emlak danışmanı olabilmek için veya ofis sahibi olabilmek için belirli uzmanlıklar ve tecrübeler gereklidir. Bu işleri uygulamak için ise belirli şartlar gereklidir. Emlak sektörüne başlamadan önce gereklilikleri yerine getirmek gerekmektedir.  Bunların en önemlisi 6 aylık staj zorunluluğudur. Emlakçı olmak isteyen kişiler kurumsal bir emlak firmasında 6 ay staj yapmalıdır.

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

 Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alabilmek için ilk başta başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında istenmekte olan belgeleri tamamladıktan sonra TTBS yani Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden başvurular gerçekleştirilmektedir. Site içerisinde ki Başvurular bölümünden Yetki Belgesi Başvuru seçeneğini seçerek başvuru yapılmaktadır. Başvuru esnasında kişilerin karşısına esnaf-ticari işletme tercihine göre belgelendirme yetkisi olan işletmeler gözükecektir. Belgelerin kontrolü yapıldıktan sonra bir sorun ya da eksiklik tespit edilirse emlak ofisinin bağlı bulunduğu Ticaret Sicil Müdürlüğü üzerine başvuru gerçekleştirilecektir. Ardından gereken belgeler sisteme yüklenmelidir. Belgeler tamamlandıktan sonra inceleme yapılması amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü’ne aktarılmaktadır. Tüm bu uygulamaların ardından başvuru onayı alınıp alınmadığı sistem üzerinden takip edilebilmektedir. 

Emlak Ofisi Açarak Emlak İşine Nasıl Girilir?

Emlak danışmanlığına kişiler kendi ofislerine sahip olarak ya da diğer emlak şirketlerininin ismini satın alarak girmektedir. Kendisine ait emlak ofisi açmak isteyen kişiler bunu Emlak Yetki Belgesi ile gerçekleştirmektedir. Bu belge ile emlak ofisi sahipleri gerekli şartlara uyduklarını ve emlak işinde bilgi sahibi olduklarını, çalışan istihdamını sağlayabileceklerini kanıtlamış olmaktadırlar. Yetki belgesini aldıktan sonra bu belgeyi korumak için önemli şart ise emlak ofisinde bulunması gereken aşağıda belirtilen fiziki şartları korumak gerekmektedir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

1. Emlak Danışmanlığı olacak ofisin net 30 metrekare alanı olmalıdır.

2. Ofiste birden fazla emlak danışmanı bulunuyorsa her danışman için 30 m² alan açılmalıdır. Alan % 20 oranında genişlemelidir.

3. Ofis içerisinde arşiv bölümü bulunmalıdır. 

4. Emlak ofisi içerisinde dolap, masa, telefon ve bilgisayar bulunmalıdır. Ofis içerisinde tüm yardımcı cihazlar ya da mobilyalar yer almalıdır. 

5. Emlak ofisi müşteri sirkülasyonunun olduğu işlek bir bölgede ya da uzmanlık çalışılacaksa uzman olunan site/mahallede dikkat çeken bir lokasyonda bulunmalıdır.

Bunlar haricinde emlak ofisinizin aktif iş yapabilmesi için size hem gayrimenkul hem de müşteri getirebilecek kaynaklarınızın olması gerekmektedir. Şu unutulmamalıdırki, emlakçılık aslında alıcı ve satıcının buluşturulmasıdır. Bu işi doğru bir şekilde yapabilmek için günümüzde online mecralara ilan vermek ve beklemek yeterli gelmemektedir.

Ofis açmak mı? Hazır bir ofiste danışman olmak mı?

Eğer gayrimenkul sektörüne ilk girişinizse kesinlikle bir ofiste danışman olarak başlamanızı tavsiye ederiz. Gayrimenkul danışmanlığında başarının anahtarı çevre ve sürekli gelişimden geçer. Hazır bir ofiste özellikle kurumsal markalı bir ofiste danışman olarak çalışmak sizlere hem ihtiyaç duyduğunuz eğitim materyallerine erişim sağlar, hem de alım satım işleri için çevre edinmenizi kolaylaştırır.

Kurumsal bir gayrimenkul danışmanlık ofisinde sizinle birlikte çalışan 10-20-30-40 farklı profesyonel olabilir. Tek başınıza müşteri ve portföy bulmaya çalışmaktansa hep birlikte hareket ederseniz daha fazla satış yapabilir, daha çok gelir elde edebilirsiniz. Eskiler bir elin nesi var, iki elin sesi var demişler ya, işte bu söz gayrimenkul danışmanlığı için söylenmiş gibidir. Tek başınıza bir emlak ofisi açıp ayda bir kaç satışla hayatınızı devam ettirmektense, onlarca profesyonel danışman ile birlikte çalışıp tek başınıza ulaşamayacağınız kaynaklara erişebilirsiniz.